Po uvodnem nagovoru bo sledil ogled filma, ki se bo zaključil s pogovorom.
O dvodelni avtobiografska pripovedi, v kateri pripovedovalec Jakob Bergant opisuje partizanski odpor Slovencev proti okupatorju, se bosta pogovarjala glavni igralec Metod Pevec ter avtor spremne besede romana Matevž Kos. Pogovor bo vodila novinarka in voditeljica Nina Jerman. Vstopnina za dogodek znaša 4,40 evrov (za člane Kinopolisa 2,20 evrov).
Dogodek bo potekal v sklopu cikla Retrospektiva: Živojin Pavlović, ki povezuje sedem projekcij filmov srbskega režiserja in scenarista Živojina Pavlovića. Njegov avtorski izraz zaznamujeta realistično-naturalistična estetika in modernistična pripovedna struktura, velja za enega najvidnejših predstavnikov jugoslovanskega črnega vala.
Film Nasvidenje v naslednji vojni, posnet po romanu Menuet za kitaro Vitomila Zupana, poleg večplastne zgodbe in sporočilnosti odlikujeta produkcija epske širine in inovativna lirična režija. V glavni vlogi kot neznačilen partizanski lik, intelektualec v vojnem kaosu, blesti filmski režiser Metod Pevec.
V romanu Menuetu za kitaro se Jakob Bergant - Berk poda v boj, ki ga vse bolj doživlja kot kaotičen boj za preživetje v nepregledni in nikoli končani vojni. Roman s svojo razdrobljenostjo in večplastnostjo preslikava človekovo dojemanje v času vojne – in postane labodji spev lažnemu blišču boja in junaštva. Kultni roman je prvič izšel leta 1975 in bil doslej preveden v nemščino, italijanščino, španščino, angleščino, albanščino, madžarščino in srbohrvaščino.
Matevž Kos ob tem dodaja: »Zupanov protagonist, nekakšen avtorjev dvojnik, je ves čas zasledovalec samega sebe: v predvojnem meglenem mestu, vojnem pragozdu – Berk, glavni junak Menueta, svojemu odhodu v partizane pravi 'ekspedicija v pragozd' –, v povojni zaporniški celici ali, potem ko je spet postal svoboden človek, v apokalipsi vsakdanjosti. To so tudi pota romanov, ki jih izrisuje pustolovsko pero Vitomila Zupana. In na tej poti pripada Menuetu za kitaro prav posebno mesto. Če zraven dodamo še Pavlovićevo ekranizacijo romana, tj. film Na svidenje v naslednji vojni, toliko bolje.«
Dogodek je nastal v koprodukciji s Slovensko kinoteko.