Poleg osrednje teme pogovora, knjige Karantena, se bosta Mitja Čander in Alojz Ihan dotaknila tudi njegovega dela Skupinska slika z epidemijo ter aktualnih vprašanj o vplivu epidemij na družbo in kulturo. Prav tako bosta spregovorila o biografiji dr. Eldarja M. Gadžijeva, nedavno preminulega specialista za kirurgijo jeter, žolčnega sistema in trebušne slinavke, z naslovom Škarje, prosim. Alojz Ihan je med drugim tudi avtor spremne besede k Šibam človeštva nemškega zdravnika in mikrobiologa Stefana Winklea, zato bo pogovor tekel tudi o kulturni zgodovini kužnih bolezni.
Roman Karantena je prežet s temo epidemije, ki je globoko zarezala v naše življenje. Protagonist je rentgenolog srednjih let Andrej Kos, ki želi novo jadrnico preizkusiti v družbi brata Petra in kolega Egona, epidemiologa za prehladne viruse. Sprva brezskrbne počitnice med valovi pa se zapletejo, ko na kopnem izbruhne epidemiološka katastrofa. Vsak od prijateljev situacijo doživlja drugače, vsi pa se začnejo sčasoma zavedati, kaj je v življenju zares pomembno in kaj nas dela ljudi. Roman razgalja mehanizme, ki so ljudi pahnili v še večji brezup in paniko, obenem pa, povedano z Egonovimi besedami, ugotavlja, kako je svet zblaznel in kako »epidemija ni samo v nosu in pljučih, še več je je v glavi«. Ihan ustvari izjemno človeški roman, poln zapletenih odnosov, družinskih travm in tragedij, konfliktov in napetosti, ki pa je tudi izrazito topel in presenetljiv v svojih na videz najtemnejših trenutkih. Sploh v katarzičnem zaključku, ko lahko skupaj z liki končno zadihamo s polnimi pljuči. Vsaj za hip.
Alojz Ihan (1961) je ugleden zdravnik, specialist klinične mikrobiologije, predstojnik Katedre za mikrobiologijo in imunologijo, redni profesor mikrobiologije in imunologije na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani ter vodja Oddelka za imunologijo na Inštitutu za mikrobiologijo Medicinske fakultete. Poleg strokovnega, pedagoškega in znanstvenoraziskovalnega dela se ukvarja tudi s književnostjo. Bil je urednik literarnih revij Problemi, Literatura in Sodobnost ter knjižne zbirke Aleph. Izdal je šest knjig poezije, tri romane, tri knjige esejev in dve poljudnoznanstveni knjigi. Za svoje literarno delo je prejel številne nagrade, med njimi Jenkovo, Rožančevo in nagrado Prešernovega sklada.
Vabljeni na pogovor o literaturi, medicini in družbenih izzivih, ki nas zaznamujejo v sodobnem času.