Dogodek ob izidu zadnje monografije zgodovinarke Mateje Ratej bo s slavnostnimi besedami pospremil direktor naše založbe Mitja Čander, pogovor z avtorico bo vodil direktor muzeja dr. Tonček Kregar.
Zgodovinarka Mateje Ratej, ki deluje na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU, se posveča proučevanju mentalitet v času med svetovnima vojnama. V mikro- in kulturnozgodovinskih študijah raziskuje biografije bolj ali manj anonimnih posameznikov, skozi njihova življenja pa vpredstavi približek dobe, s katero se ukvarja. Tokrat se je v monografiji Rožengrunt lotila ženskega nasilja v štajerskih kočarskih družinah med svetovnima vojnama. V njej obravnava skoraj trideset primerov nasilja, ki ga kontekstualizira, analizira in razlaga.
Delo ni le kronologija ali popis dejanj, temveč pretanjena študija, ki temelji na analizi kazenskih sodnih spisov, dopolnjenih z dodatnimi viri, kar je pripomoglo k ustvarjanju širše slike o kompleksnosti umorov in razlogov zanje – ti so seveda tudi družbeni, politični, socialni.
Avtorica Mateja Ratej je ob knjigi dodala: "Presenetljivo so bile v tridesetih letih 20. stoletja v okoliščinah ekonomske krize, ki je pritiskala zlasti na kmeta, na področju mariborskega okrožnega sodišča protagonistke umorov ali ubojev zakonskih partnerjev v več kot šestdeset odstotkih ženske. V pogojih družbeno polno podprte patriarhalne podrejenosti ženskega spola so se lahko kmečke delavke osvobodile družbene, ekonomske, telesne in čustvene odvisnosti od svojih partnerjev, ki jo je utemeljeval obstoječi (katoliški) družbeni ustroj, edinole s skrajnim nasiljem za vsako ceno."
Dogodek je brezplačen.