Knjigarna Beletrina Maribor je svoja vrata odprla pred enim letom, njen prvi rojstni dan pa je privabil številne obiskovalce. Med njimi so bili župan Maribora Saša Arsenovič, pisatelj in častni meščan Maribora Tone Partljič, številni kulturniki in drugi znani Mariborčani, ki so napolnili prostor do zadnjega kotička.
Mitja Čander, direktor Beletrine, je poudaril pomen knjigarne v Mariboru kot prostora, ki skozi različne dogodke in srečanja spodbuja nova partnerstva ter ustvarjalne ideje. »Prvo leto delovanja naše knjigarne v Mariboru je pokazalo, da mesto potrebuje tovrstno literarno in kulturno središče, ki ne omogoča le nakupovanja knjig, temveč preko dogodkov in drugih srečevanj vzpostavlja nova partnerstva in rojeva ustvarjalne ideje. V zadnjem času intenzivno prenašamo Beletrinine dejavnosti zunaj Ljubljane, zlasti na vzhod Slovenije, Dnevi poezije in vina so že dolgo zasidrani na Ptuju, Fabula od letos v Celju, s knjigarno pa smo odprli neke vrste Beletrinino ambasado v Mariboru. Veseli me, da kot rezultat naše prisotnosti v mestu s partnerji iz Maribora že vzpostavljamo projekte, s katerimi bomo še dodatno obogatili mestno življenje.«
Praznovanje obletnice smo pospremili s predstavitvijo romana Kleopatra: Naj se zgodi Vesne Milek. Avtorica je v zanimivem pogovoru z direktorjem Beletrine Mitjo Čandrom razkrila ozadje pisanja svojega dela, ki obravnava življenje zadnje ptolemajske kraljice Kleopatre VII. Roman je že ob izidu pritegnil pozornost zaradi svoje izjemne pripovedne moči in aktualnih povezav s sodobnimi temami. Med drugim je bralkam in bralcem zaupala, da jo je Kleopatra vsa ta leta na neki poseben način priganjala k pisanju. »Ta ženska je očitno hotela, da me uporabi za svoje orodje,« se je slikovito izrazila avtorica.
Prvi del romana Vesne Milek o Kleopatri so bralci odlično sprejeli, založba Beletrina pa obljublja izid drugega še pred letošnjim poletjem.
Fotografije: Marko Pigac