Beletrina že desetletje z različnimi projekti skrbi tudi za dostopnost digitalnega prostora ter v okviru sektorja za dostopnost vodi projekte na stičišču kulture, digitalne družbe, mobilnosti in turizma za ranljive skupine. V sodelovanju s podjetjem CtrlArt smo razvili pilotno dostopno aplikacijo PINA – Portale Interattivo di Narrazioni Accessibili (Interaktivni portal dostopnih zgodb), ki bo gibalno in senzorno oviranim posameznikom omogočal inovativno in samostojno raziskovanje kulturne in naravne dediščine.
PINA predstavlja prvi dostopni digitalni vodič, ki uporablja VR/AR tehnologijo. Dostopno aplikacijo smo razvili za podjetje Euroservis srl. iz Trsta, in sicer v okviru nacionalnega razpisa za razvoj kreativnih industrij v Furlaniji-Julijski krajini (IT). Za testno lokacijo izvedbe vodiča je bil izbran grad Miramare kot mednarodno priljubljena turistična destinacija.
»Projekt PINA je pomemben korak v smeri digitalne dostopnosti, saj ne obravnava dostopnosti kot nekaj ločenega ali prilagojenega, temveč jo integrira v samo zasnovo uporabniške izkušnje. S tem dokazujemo, da so tudi osebe z oviranostmi in invalidnostmi del digitalnega napredka in da dostopnost ne pomeni omejevanja tehnologije, temveč njeno nadgradnjo in razširitev. Prihodnost dostopnosti ni v tem, da se tehnologijo poenostavlja, temveč da se zagotovi enakovredna in vključujoča uporaba za vse. Hkrati pa je ključno, da digitalna dostopnost deluje kot spodbuda za razvoj fizične dostopnosti ter ozavešča širšo javnost o pomenu vključujočih rešitev,« je povedala vodja sektorja za dostopnost na Beletrini Maša Malovrh in dodala, da razvoj aplikacije temeljil na prepričanju, da morajo biti osebe z oviranostmi vključene v digitalno prihodnost.
Aplikacija PINA izboljšuje dostopnost kulturne dediščine, še posebej za osebe z oviranostmi in starejše in je kot taka inovacija na področju kulturnega turizma. Aplikacija ponuja celovito digitalno dostopnost, v skladu s standardi WCAG, in vključuje videoposnetke v italijanskem znakovnem jeziku ter zvočne pripovedi za slepe uporabnike. Vizualne prilagoditve omogočajo boljšo prepoznavnost vsebin. Aplikacija spodbuja samostojno raziskovanje in potencialno dostopnost na daljavo, kar je še posebej pomembno za tiste, ki ne morejo fizično obiskati lokacije. PINA uporablja tudi napredno tehnologijo XR, kar omogoča interaktivno doživetje kulturnih vsebin. Projekt prispeva tudi k trajnostnemu turizmu, saj regulira obisk in zmanjšuje pritisk na kulturno dediščino.