Gostja prvega Fabulinega literarnega večera je bila britansko-nemška pisateljica, publicistka in aktivistka ganskega porekla Sharon Douda Otoo, ki živi in ustvarja v Berlinu. Pogovor z umetnico je odlično vodila Blažka Müller, odlomke iz njenega romana, Adina soba, pa je brala igralka Manca Ogorevc. Danes vas ob 20. uri vabimo v Klub Cankarjevega doma v Ljubljani, ko se bo s Sharon Dodua Otoo pogovarjala Aleksandra Gačić, odlomek iz knjige pa bo interpretirala Ana Penca Pavlin.
Od leve proti desni - Manca Pogorevc, Sharon DOdua Otoo in Blažka Müller. Fotografija: Katja Kodba
Avtorica je roman ustvarjala v nemščini, ki ni njen materni jezik. Adino sobo, ki jo je v slovenščino odlično prevedla Sara Virk, sestavlja več glasov, več različnih časovnih obdobij in prizorišč. Osnova romana so štiri junakinje, vse poimenovane Ada, ki živijo v popolnoma različnih okoliščinah: v Totopeju na območju današnje Gane leta 1459 spoznamo mlado gansko domorodko, v angleškem Stratford-le-Bowu leta 1848 znamenito matematičarko Ado Lovelace, v nemškem koncentracijskem taborišču Mittelbau-Dora leta 1945 mlado žensko, prisiljeno v prostitucijo, in v sodobnem Berlinu leta 2019 mlado temnopoltno Londončanko. Iz romana tako veje občutek nenehne povezanosti vseh reči in ljudi: »Napočil je torej čas, da Ado spomnimo, da smo vsa bitja – pretekla, sedanja in prihodnja – povezana med seboj: da smo zmerom bila in da zmerom bomo.«
Fabula s svojo literaturo odkriva resnice, tudi tiste, ki so izmuzljive
Otvoritvena slovesnost se je začela s projekcijo krajšega filma, ki je predstavil gostujočo umetnico, in so ga ustvarili študenti Akademije za gledališče, radio, film in televizijo. Tovrstni filmčki, ki bodo predstavljali avtorje v gosteh, bodo uverture v vse nadaljnje Fabuline literarne večere. Programski direktor Beletrine, Aleš Šteger, se je zahvalil županu Celja, Matiji Kovaču, vodji oddelka za družbene dejavnosti Bojanu Cvelfarju in direktorici Osrednje knjižnice Celje Polonci Bajc Napret. Izrazil je prepričanje, da so z letošnjo Fabulo, ki je svoj dom našla v Celju, šele na začetku in da bodo v prihodnje še bolj drzno razvijali vsebine, »ki so pisane na dušo Celju in regiji«. Zahvalil se je tudi umetniškemu vodji festivala Aljažu Koprivnikarju in glavnemu producentu Matjažu Jamniku in Beletrini.
Aleš Šteger med slavnostnim nagovorom. Fotografija: Katja Kodba
Da Fabula že več kot dvajset let dokazuje, da je literatura prostor refleksije in soočanja z realnostjo, je med drugim povedal njen umetniški vodja festivala. Slogan letošnje izdaje je Izkrivljena resničnost. »Fabula pa s svojo literaturo odkriva resnice, tudi tiste, ki so izmuzljive,« je še dodal Koprivnikar in se zahvalil vsem sodelavcem, koproducentom in sponzorjem, ki omogočajo vrhunska festivalska doživetja.
Knežje knjižno mesto in prestolnica
Letošnje festivalsko dogajanje se širi tudi v Celje. Ekipa Beletrine bo v tesnem sodelovanju s koproducentom festivala, Osrednjo knjižnico Celje, v osrčju mesta ustvarjala živahno kulturno središče, kjer bodo potekale literarne razprave, pogovori z avtorji, bogat spremljevalni program ter interaktivne instalacije. Celju se z dogodki pridružuje še šest krajev s Celjskega s svojimi knjižnicami: Splošna knjižnica Slovenske Konjice, Medobčinska knjižnica Žalec, Knjižnica Laško, Knjižnica Šmarje pri Jelšah, Knjižnica Rogaška Slatina in Knjižnica Velenje.
Fabulini literarni večeri so najprej v SLG Celje, naslednji dan pa v Ljubljani. Ljubljanski koproducent Fabule je namreč tudi letos Cankarjev dom.
Sharon Dodua Otoo pri podpisovanju prevodnega dela Adina soba, ki je del zbirke Literature sveta, Fotografija: Katja Kodba
Literature sveta - zbirka tujih glasov v domačem jeziku
Nova lokacija pa ni edina novost, ki jo prinaša letošnji festival, z njim prihaja tudi nova Beletrinina knjižna zbirka Literature sveta, v kateri bodo po novem izhajali prevodi tujih sodobnih avtorjev, torej tudi prevodi, ki jih Beletrina izda v okviru obeh festivalov, Fabule ter Dnevov poezije in vina.
Naslovna fotografija: Umetniški vodja festivala Aljaž Koprivnikar in avtorica Sharon Dodua Otoo, foto: Katja Kodba.